Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

Veronika Tůmová
30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně dochází k těmto, někdy i velmi radikálním fyzickým změnám, a jak je řešit? Má vůbec cenu pokoušet se ovládnout znovu své vlastní tělo, zkoušet zhubnout?

Přibírání může být důsledkem častých výkyvů nálad, které žena řeší přejídáním. Existuje tzv. klimakterická deprese, která vede např. k nutnosti přejídání se sladkostmi. Tento stav je možné a hlavně nutné léčit.

K dalším rizikovým faktorům přibírání v tomto období patří nedostatek pohybu a nedostatečný příjem tekutin.

Důležitý je správný jídelníček

Prvním krokem by rozhodně měla být návštěva lékaře a podrobné seznámení se s vlastním zdravotním stavem. Teprve potom můžete bez obav přistoupit ke vhodné pohybové aktivitě a k určitým změnám ve stravování.

Pokud zajdete za výživovým poradcem, dozvíte se, kolik můžete denně přijmout kalorií, a přizpůsobit se tak nutným fyzickým změnám, přirozeným v tomto věku, jako je zpomalování metabolismu a snižování spotřeby energie.

Dobře sestavený jídelníček je pro toto období v životě velmi důležitý, vyváženou stravou dosáhnete potřebné vitality a dodáte tělu energii. Zjednodušeně řečeno, zapomeňte na kaloricky vydatné potraviny a vyměňte je za ty kvalitnější, lehčí a výživnější. Rozhodně však nevkládejte příliš důvěry do rádoby zázračných nebo drastických diet, ani se nepokoušejte hladovět.

Nezapomínejte na pohyb

Pohyb je dalším základním předpokladem pro udržení vitality, síly, ale i štíhlejší postavy a pozitivního naladění. Pokud vám to zdravotní stav dovoluje, snažte se o pravidelnou pohybovou aktivitu alespoň dvakrát týdně.

Posilovna, jóga nebo pilates pomohou k vytvoření svalové hmoty, ale mohou pomoci i od bolestí zad a dalších potíží.

Ideální pro pravidelné spalování tuku je například rychlejší chůze, plavání nebo jízda na kole. Stále oblíbenější jsou také různé druhy tance, kde se navíc můžete i seznámit a navázat nová přátelství, což celé toto snažení zpříjemní.

Pozitivní přístup, nadhled a sebekázeň

Je určitě lepší začít s hubnutím ve dvou, v určitých fázích oceníte podporu a povzbuzení kamarádky, která vše podstupuje s vámi a ví proto nejlíp, jak se cítíte. Spolu se navzájem vyzdvihnete ze špatných nálad nebo pocitů beznaděje, které vás mohou během vaší společné snahy o hubnutí postihnout.

K dalším tipům patří pravidelný pitný režim, omezení alkoholu, omezení rafinovaných cukrů a tuků. Nezvladatelné chutě na oblíbené prohřešky zvládnete líp, když si o nich povíte a vzájemně se podpoříte v jejich odpírání, v tomto věku už  tělo totiž není příliš tolerantní k ústupkům.

Zkuste nutriční typologii

Nutriční typologie je systém schopný určit individuální typ metabolismu. Díky tomu je pak snadné určit a sestavit správný výživový plán a jídelníček, který dokáže pomoci dosáhnout vytoužené tělesné hmotnosti a tu si zároveň co nejdéle udržet.

Základní myšlenkou tohoto programu je fakt o rozdílnosti každého člověka, což vyžaduje individuální přístup pro dosažení optimální hmotnosti, kondice a celkového zdraví.

Autor: Veronika Tůmová

Aspergerův syndrom - mírnější porucha autistického spektra
Zubní potíže v těhotenství

Další články

Léčivá síla eukalyptu
Bylinky

Léčivá síla eukalyptu

24.04.2013

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afrik ...

Celiakie aneb Alergie na lepek
Celiakie

Celiakie aneb Alergie na lepek

22.04.2013

Celiakie je chronické onemocnění, mající původ v tenkém střevě. To vykazuje přecitlivělost na směs bílkovin zvanou lepek či gluten. Toto onemocnění je nevyléčitelné a jediným řešen ...