Dieta podle krevních skupin

Existuje mnoho metod, které lidem slibují trvalé zhubnutí. Ač se nám někdy mohou zdát sebevíc nesmyslné, některé z nich mohou jinému pomoci v úsilí o odbourání přebytečných kil. Jednou z metod stravování je i dieta podle krevních skupin, která může představovat vhodnou pomoc v boji s nadváhou.

Dietu vyvinul americký lékař Peter D´Adamo. Základním předpokladem této metody je, že ne všechna jídla jsou pro každého stejně stravitelná. Dieta je založena na principu odlišné snášenlivosti potravin konkrétní krevní skupinou. Vyzdvihuje individuální přístup a pro každou krevní skupinu stanovuje vhodné a nevhodné druhy potravin.

Dieta v této perspektivě není chápána jako krátkodobá záležitost, ale spíše jako celková změna životního stylu. Jak již název říká, lidé jsou tedy rozděleny do skupin A, B, AB a O dle své krevní skupiny. Teorie celé metody pak předpokládá, že dle konkrétní krevní skupiny jsme navyklí na určitý druh stravy, kterým se živili již naši předkové.

Můžete se tedy podívat, co je pro vaší krevní skupinu chápáno jako prospěšná strava a nakolik se shoduje s vámi reálně přijímanou potravou.

 

 • Krevní skupina  0

Předky lidí s touto krevní skupinou lze označit za lovce, jejichž hlavní potravou bylo maso. Lidé s krevní skupinou 0 jsou tedy i bez následků schopni zpracovat větší množství masa než ostatní jedinci. Obvykle se jedná o lidi odolné a fyzicky zdatné.

Doporučená strava:

Tito lidé jen obtížně mění své stravovací návyky a trvají na konzumaci masitých produktů či mléčných výrobků. Za rizikové je možné tento zvyk pokládat v případě, že příjem tuků přesáhne únosnou mez. Dejte si tedy pozor právě na množství přijímaných tuků. Omezte maso smažené a preferujte libové. Taktéž je na místě omezit konzumaci uzenin. Lidé s krevní skupinou 0 nemusí pravidelně konzumovat mléčné výrobky. Měli by taktéž omezit příjem obilovin.

Vhodné sporty:

Jak již bylo řečeno, jedná se o jedince fyzicky zdatné s dostatkem energie, vhodná je tedy aerobní aktivita v kombinaci se silovou zátěží. Jako oblíbené sporty lze uvést aerobic, běh, cyklistiku či posilování.

Ohrožující nemoci:

Tato skupina lidí je náchylnější k zánětům a vředům střevního traktu, zánětům kloubů a k tvorbě močových kamenů. Rizikovým je zejména nadměrný příjem tuků. Častá je též dysfunkce štítné žlázy, nemoci krve a krevního oběhu.

 

 • Krevní skupina  A

Ve stravě lidí s touto krevní skupinou převládala zejména rostlinná strava. Vhodná je tedy pro tyto lidi vegetariánská strava a dostatek ovoce a zeleniny. Jedná se o lidi upřímné a tvořivé, kteří však hůře snáší stres či fyzickou zátěž.

Doporučená strava:

Aby nedocházelo k nedostatku bílkovin, můžete využít jako jejich zdroj sójové produkty či některé druhy luštěnin. Jezte dostatek zeleniny a používejte kvalitní rostlinný olej. Ze svého jídelníčku vyřaďte zahleňující potraviny - mléko a džusy z jižního ovoce.

Vhodné sporty:

Jedinci s krevní skupinou A by měli dbát zejména na udržení klidu a harmonie. Vhodné jsou různé druhy relaxace, meditace a dechová cvičení.

Ohrožující nemoci:

Dnešní společnost je v mnohém orientována na konzumaci živočišných produktů, právě toto může jedincům s krevní skupinou A přinášet obtíže. Po konzumaci nadbytku živočišných bílkovin se u nich může objevovat vzrůst hladiny cholesterolu v krvi, poruchy trávicího traktu.

 

 • Krevní skupina  B

Krevní skupina B se zrodila v Himalájích a Indii, kde k základní potravě patřily zejména mléčné produkty a maso. Tito lidé jsou přizpůsobiví a odolní.

Doporučená strava:

Lidé skupiny B mohou jíst maso (zvěřina, králík, jehněčí), netučné mléčné výrobky, zeleninu a vejce. Pokud usilujete o zhubnutí, vyvarujte se výrobkům z bílé pšeničné mouky, kukuřici a ořechům.

Vhodné sporty:

Krevní skupině B prospívají jakékoliv pohybové aktivity, kterými vybijí přebytek své energie, výborná je cyklistika, posilování, tenis, turistika či bojová umění.

Ohrožující nemoci:

Mezi často se objevující onemocnění patří diabetes mellitus, virové a bakteriální infekce či onemocnění štítné žlázy.

 • Krevní skupina  AB

Tato krevní skupina existuje zhruba 1000 let. Jedinci s touto krevní skupinou mají citlivý trávicí systém a nejvíce jim vyhovuje vyvážená kombinovaná strava.

Doporučená strava:

Při pohledu na stravu je zřejmé, že se jedná o směs skupiny A a B. Nutné je vyvarovat se zejména potravinám nevhodným pro skupinu A. Vhodné jsou sójové produkty, zelenina, ryby, vajíčka, králičí a jehněčí maso.  Naopak nevyhledávejte konzumaci masa hovězího či vepřového a plnotučného mléka. Ve snaze zhubnout omezte červené maso a výrobky z pšeničné mouky.

Vhodné sporty:

Pro tuto krevní skupinu se hodí střídání fyzické námahy s relaxací (hathajóga, meditace). Jako fyzickou námahu můžete zvolit běh či jízdu na kole.

Ohrožující nemoci:

Krevní skupinu AB ohrožují zejména potíže se zažíváním, vysoký cholesterol či tvorba krevních sraženin.

Ač je dieta dle krevních skupin celkem známou, jedná se o často diskutovanou a velmi kontroverzní metodu stravování. Možná se s výše popsanými stravovacími zvyky vaší krevní skupiny shodnete, možná je však vaše zkušenost zcela opačná. Výhodou metody je absence počítání kalorií či zapisování zkonzumovaných jídel. Redukční efekt diety však lze jen stěží zaručit, vždy se jedná spíše o konkrétní příjem a výdej energie. Kritika poukazuje zejména na nedostatečný vědecký základ a nepodpořenost kvalitním vědeckým výzkumem.

Zkusili jste tuto metodu stravování? Jaký na ní máte názor?

Dieta podle krevních skupin patří do témat
 • Dieta. Radek 18.05.2012 21:05:09

  Dieta podle krevních skupin je naprostý nesmysl. Je to stejné, jako by jste drželi dietu např. podle barvy očí:)

  • Re: Dieta. Niki 26.06.2014 19:52:38

   Říká někdo, kdo tomu vůbec nerozumí :) :D

 • Eudicella 15.11.2011 10:03:43

  pokud by měl někdo zájem ,tak vám mohu prodat přebytky z domácího chovu.
  Více nahttp://farma-vysocina.webnode.cz/

  • Re: Nakoupila bych od vás Marie 30.12.2013 13:49:13

   Měla bych zájem o pravidelné dodávky cibule,česneku, případně další zeleniny během roku, též vejce a kuřata

   • Re: Re: Nakoupila bych od vás Marie 30.12.2013 13:49:53

    mozaika@centrum cz

 • Super dan 22.06.2012 22:01:18

  Celý život jsem sportoval a pořád byl tlustej i přes řadu diet.Jen tato dieta mě postavila na nohy-jsem nulka a mám v podstatě alergii na lepek a nevstřebávám vápník z mléčných výrobků-za deset měsíců bez pohybu 14kg dole a ty se už nevrátí...
  Mimochodem přečtěte si knihu-opisujou to špatně např. uzeniny jsou zakázaný i pro nulku....Začínám opět trochu sportovat a jsem dost zvědavej kam to dotáhnu.
  Mohu jen konstatovat,že to lidi kritizujou jen pro svoji lennost nebo proto,že by se tzv. výživáři a byznys s tím spojenej mohli jít bodnout...

 • dieta zadna 03.01.2010 21:00:10

  rada bych zhubla chybi mi pevna vule

  • dieta hodna 03.01.2010 21:57:06

   pevnou vuli dokazete vse

 • dieta martina 12.08.2009 21:58:48

  Myslím si, že to je stejné jako s dělenou stravou, hlavně se přestat přecpávat. Já mám A, je pravda, že preferuji ovoce a zeleninu a k vegetariánství jsem neměla daleko. Ale od té doby co mě přítel donutil jíst i červené maso, jen tak občas, zvedla se mi jladina červených krvinek a bylo mi líp. Podle mě – všeho s mírou

 • Dieta Barbora 11.08.2009 10:03:19

  Už jsem o této dietě docela často slyšela, je to hodně zajímavé a docela by mě i zajímalo, zda to funguje..

  • Re: Dieta Katka 11.08.2009 18:04:07

   Funguje v cem? Ve snaze zhubnout? Muj nazor je, ze jidla, ktera tvoje KS nema rada, bys jist nemela, protoze je telo dlouho travi a tobe „je tezko“ . Jestli chces zhubnout, tak zkus dietu JPP (jen pul porce).

 • Doporučení Katka 11.08.2009 17:52:45

  Vřele doporučuji! Jde především o to, pokud budete jíst to, co je Vám doporučeno a omezovat to, co by jste neměli jíst, budete se cítit dobre.


Adresář

Diskuze na téma Jak zhubnout

 • Jana 12.02.2014 18:02 zdravé hubnutí

  Mě pomohla už 10 kg zhubnout výživová poradkyně . Doporučuju Všem www.hubneme-zdrave.eu

 • Míla 23.01.2014 09:01 zdravé hubnutí

  Přeji hezký den, před rokem jsem měla také sen jak zhubnout, vážila jsem 83 kg a dnes bez drastick…

 • Míla 02.03.2014 15:03 zdravé hubnutí

  Dobrý den,potřebovala bych poradit,jak se Vám podařilo zhubnout.Děkuji za odpověď

 • Elizabb 10.01.2015 16:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Nejlepší způsob jak zhubnout je hýbat se, nestresovat a vitamínkovat. Mě taky pomohl přírodní…

 • Dáša 02.03.2014 15:03 zdravé hubnutí

  Dobrý den,chtěla bych požádat o rady,jak se Vám to podařilo.

 • Šárka 22.03.2014 08:03 zdravé hubnutí

  Dobrý den, velice mě zaujalo vaše zhubnutí. Mohla byste mi napsat jak jste k tomu docílila děkuji

 • 26.08.2014 10:08 zdravé hubnutí

  Jen bych chtěla reagovat na tvůj příspěvek...já tedy nevím, ale dle mého, zdravé hubnutí není díky…

 • lenička 21.09.2014 18:09 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Dobrý den, všem kteří chtějí zhubnout mohu doporučit cvičení s Olgou Šípkovou. Mě se už podařilo…

 • Saša 27.09.2016 08:09 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Tohle je podle mě nejlepší způsob jak zhubnout. Oni ti totiž udělají rozbor a zjistí jak na tom…

 • 15.01.2017 22:01 Poruchy štítné žlázy

  Doporučuji Vám přečíst tuto knihu: Jari Böhlerová: Zdravý v každém věku aneb Jak na prevenci.....…

 • kaculinka 03.05.2013 14:05 zdravé hubnutí

  Dobrý den, moc ráda bych se s Vámi chtěla také podělit o zkušenosti s hubnutím v naší rodině.Mojí…

 • Zuzanka 20.10.2014 20:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Nejlepší způsob jak zdravě zhubnout je zhubnout pomcí cvičení + pravidelného jídla. S kámošem jsme…

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • 07.03.2012 15:03 hubnutí

  Vážně jste zhubli tolik? Jee to bych taky brala...a taky by mě to stačilo:). Tak to se do toho…

 • 21.04.2012 17:04 hubnutí

  Ahojky mám nadvahu mněřim 155 a važim 80kg mám velke břicho a několik špeku vlasně navic tuku jemi…

 • Lenka 31.08.2014 17:08 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ahoj, jsem notorická dietářka. Vyzkoušela jsem už snad dvacet zaručených diet, po které se z každé…

 • Petruss 27.07.2015 20:07 Rady a zkušenosti s hubnutím

  No, chtela jsem zhubnout okolo 10-15 kg, coz se mi povedlo za necelych 5 mesicu orpavdu jsem vse…

 • Marketa 26.08.2015 08:08 Rady a zkušenosti s hubnutím

  Ahoj, prosim Vás jak rychle se da zhubnout az 25kg diky vyzivovym poradcum?

 • Vojta 09.12.2015 19:12 Hubnutí pomocí spalovačů

  Mně proteinové nápoje pomohli zhubnout na závody. Stravoval jsem se podle dietního plánu a k tomu…

 • koulička 11.12.2015 19:12 zdravé hubnutí

  Procitam si tu diskuze a premyslim uz, jak budu po novem roce hubnout. Jen bych chtela něco…

 • 28.01.2016 11:01 hubnutí

  Ahoj holky, poradte prosim jak zhubnout přes stehna. dekuji

 • Gabina 01.08.2016 04:08 zdravé hubnutí

  Také si ho koupím, protože potřebuju hlavně pro sebe zhubnout. Přítel neříká nic, ale víte jak můj…

 • Radmila Křivánková 17.01.2017 17:01 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Na začátku bylo rozhodnutí: "Já už ten pupek nosit nebudu" .Na začátku tedy bylo…

 • 16.06.2017 20:06 Hubnutí pomocí spalovačů

  spalovače tuku mi nepomohly. Pomohla mi až metabolická diagnostika KNT. Je to speciální metoda,…

 • Vali 12.07.2017 02:07 Specialista na hubnutí

  Svět zdraví je centrum, kde ti pomůžou zhubnout a hlavně zdravě. Sestaví ti plán a podle balíčku…

 • Šárka Brisudová 22.09.2017 21:09 Hubnutí pomocí spalovačů

  spalovače nepomáhají. Skvěle pomáhá upravit si jídelníček. Účinnou metodu, jak díky správně…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku